Sokolov: Bezplatné testy na HIV/AIDS

Sokolov: Bezplatné testy na HIV/AIDS
Poslední listopadový týden bude opět patřit testování na infekci virem HIV a žloutenky typů B a C. Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem se znovu zapojí do Evropského testovacího týdne – a přidá se tak k více než stovce organizací z 53 zemí světa, které se v letošním roce této mezinárodní preventivní akce zúčastní. Testování, které je zdarma a může být anonymní bude možné absolvovat i v Karlovarském kraji, konkrétně v Sokolově 26. a v Karlových Varech 28. listopadu 2018.

„Evropský testovací týden v našich poradnách probíhá od 26. do 30. listopadu 2018,“ uvádí MUDr. Daniela Fránová, vedoucí poraden HIV/AIDS na Zdravotním ústavu.

„Během týdne bude otevřeno všech dvacet našich HIV/AIDS poraden, které jsou rovnoměrně rozmístěny po 9 českých krajích. Testy jsou tak dostupné opravdu pro každého,“ dodává.

Zásadním benefitem testování během Evropského testovacího týdne je fakt, že celé testování probíhá kompletně zdarma. Kromě toho mohou být testy anonymní.

„Samotné testování je jednoduchý a krátký proces, zájemce o test se v ordinaci zdrží asi patnáct minut,“ pokračuje Fránová.

„Nechat se otestovat může každý, kdo byl v minulosti vystaven riziku infekce HIV – zejména prostřednictvím nechráněného pohlavního styku nebo kontaktu s infikovanou krví při injekčním užívání drog,“ uvádí dále.

Právě testování je přitom jedinou cestou, jak infekci HIV odhalit – a právě včasná diagnostika má zásadní význam pro účinnou léčbu. Ta může zajistit srovnatelnou kvalitu života HIV pozitivních osob jako u osob neinfikovaných, zároveň zabraňuje dalšímu šíření nemoci. To je v České republice na vzestupu. V letošním roce k datu 30. září 2018 přibylo 162 nově diagnostikovaných HIV pozitivních.

Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem provozuje 20 poraden HIV/AIDS v 19 městech a 9 krajích ČR. Přehled otevírací doby a časů pro testování během Evropského testovacího týdne 2018 v Karlovarském kraji:

Karlovy Vary, Závodní 94 (u KHS)           
Tel.: 725 323 338         
E-mail: hiv.poradna@zuusti.cz 
Otevřeno: Středa 15:00 - 17:00

Sokolov, Nábřeží Petra Bezruče 430
Tel.: 725 323 338
E-mail: hiv.poradna@zuusti.cz 
Otevřeno: Pondělí 14:00 - 18:00

Více informací:
MUDr. Daniela Fránová
vedoucí poraden HIV/AIDS
Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem

Kontakt:
ZDRAVOTNÍ ÚSTAV se sídlem v Ústí nad Labem
sídlo: Moskevská 15, 400 01 Ústí nad Labem
pracoviště vedoucí poraden HIV/AIDS: 17. listopadu 1, Plzeň
Tel.: 724 003 926, 371 408 502
Mail: daniela.franova@zuusti.cz


Zdroj: město Sokolov

Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!