V Klatovech a Rokycanech ve středu a čtvrtek testují na HIV

V Klatovech a Rokycanech ve středu a čtvrtek testují na HIV
Klatovská a Rokycanská nemocnice se koncem listopadu připojují ke kampani Evropský testovací týden HIV a žloutenky.

Ve dnech 28. a 29. 11. provedou obě nemocnice ve spolupráci se Zdravotním ústavem v Ústí nad Labem zájemcům vyšetření na infekci HIV (způsobující onemocnění AIDS) a vyšetření na žloutenku typu B a C. Vyšetření jsou bezplatná a vyšetření na HIV na žádost klienta anonymní.

„Evropský testovací týden HIV a žloutenky probíhá v řadě zemí Evropy s cílem zvýšit povědomí o výhodách včasného testování na HIV a předchází Světovému dni boje proti AIDS, který spadá na 1. prosince. V posledních letech je nabízeno i testování na žloutenky,“ vysvětluje manažerka Národního programu HIV/AIDS v ČR Anna Kubátová.

V letošním roce bylo do konce září v České republice nově diagnostikováno 162 případů infekce HIV u občanů ČR a cizinců s dlouhodobým pobytem. Kumulativně od roku 1986, tedy od zahájení sledování infekce HIV, do letošního září bylo v ČR registrováno celkem 3322 HIV pozitivních případů. U 622 z nich se rozvinulo onemocnění AIDS. Z nemocných s AIDS zemřelo 296 osob.

Včasné odhalení nemoci přitom umožňuje podstoupit léčbu, která dokáže zajistit kvalitní život. Čím dříve je infekce odhalena, tím účinněji odpovídá tělo pacienta na léčbu a předchází se nežádoucím komplikacím. Evropský testovací týden nabízí ideální příležitost, jak počátky HIV infekce odhalit.

Přijít by měli zejména lidé, kteří se domnívají, že byli vystaveni riziku infekce HIV, například prostřednictvím nechráněného pohlavního styku nebo kontaktu s infikovanou krví při injekčním užívání drog. „Akce je ale určena široké veřejnosti. Nechat otestovat se může každý,“ doplňuje epidemiolog Nemocnic Plzeňského kraje Helena Nová.

Klatovská nemocnice
•28. a 29. 11. od 14:00 do 18:00
•Ordinace očkování - Poliklinika (2. patro), Pod Nemocnicí 789, Klatovy

Rokycanská nemocnice
•29. 11. od 11:00 do 16:00
•Ambulance pohotovostní pro dospělé (dveře 6) – Spojovací trakt (přízemí)

Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!